Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

TRASA II: MAJDAN – PRZYSŁUP (11 KM)

Tych, którzy nie zdecydowali się na proponowane piesze wędrówki, kolejka wiezie dalej i po 1 godz. 10 min jazdy z Majdanu osiąga kolejny, ostatni już przystanek w Przysłupiu.

Przysłup – wieś na przełęczy pomiędzy masywami Jasła i Falowej, u źródeł potoku Dołżyckiego. Założona w poł. XVI w. przez Balów, od poł. XVIII w. własność Fredrów. W 1921 r. wieś liczyła 30 domów i 160 mieszkańców. Po II wojnie światowej całkowicie zniszczona i wysiedlona. Współczesny Przysłup to osada licząca ok. 30 domów, ponownie zasiedlona w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Kończąc przejażdżkę kolejką w Przysłupiu, proponujemy wszystkim proste orientacyjnie i szybkie dojście na piękny widokowo szczyt Jasła (1153 m).

Trasa (nieznakowana) rozpoczyna się na przełęczy, wiedzie w kierunku południowym do granicy lasu i dalej „stokówką” a następnie ścieżką. Czas dojścia z przełęczy na Jasło ok. 1,5 godziny. Ze szczytu piękna panorama we wszystkich kierunkach. Dla tych, którzy nie skorzystali z naszej propozycji i nie wybrali się na pieszą wędrówkę, pozostaje piękny widok z Przełęczy Przysłup na południowy wschód, na wysokie Bieszczady (widoczna grupa Tarnicy aż po Halicz), a po 20 min. odpoczynku powrót kolejką do Majdanu.

1 2 3