II Festiwal Filmów Karpackich
24-26 sierpnia 2018
II Festiwal Filmów Karpackich realizowany jest w ramach projektu „Szlak Kultury Wołoskiej”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Jego organizatorem jest Województwo Podkarpackie.
W ostatni weekend sierpnia po raz drugi spotkamy się na stacji kolejki wąskotorowej w Majdanie koło Cisnej, aby oglądać filmy związane z Karpatami. Program jest bardzo różnorodny: to dokumenty, animacje i filmy fabularne, produkcje najnowsze i klasyka kina, realizacje polskie i zagraniczne, a na deser pojawi się również propozycja dla dzieci. Dokumenty będą wyświetlane … w kolejowych wagonikach. Dlaczego? Po pierwsze: to wyjątkowe klimatyczne miejsce projekcji, po drugie: czujemy pociąg do dobrego kina, a po trzecie: to przecież od wjazdu pociągu na stację w La Ciotat historia filmu się zaczęła! Bardzo klimatyczne jest także kino plenerowe, które uruchomimy przy torach. Piękne historie osadzone w Karpatach oglądane nocą na dużym ekranie na tle bieszczadzkiego lasu – jesteśmy przekonani, że będzie to wspaniałe doświadczenie! I podobnie jak w zeszłym roku, widzowie będą mogli zgadywać: gdzie w Bieszczadach konkretne sceny były kręcone! W programie mamy również spotkania z twórcami i bohaterami filmów: odwiedzą nas autorzy filmów dokumentalnych oraz dużych produkcji fabularnych, spotkamy się z nimi na stacji kolejki wąskotorowej oraz w czasie przejazdu kultową bieszczadzką ciuchcią. Wśród naszych gości jest między innymi aktorka Aleksandra Popławska i aktor Jarosław . Będzie czas na zdjęcia i nieśpieszne rozmowy: przecież w górach czas płynie inaczej, a my postaramy się, aby ten ostatni letni weekend był jeszcze bardziej wyjątkowy. Zapraszamy do Majdanu w dniach 24-26 sierpnia, od piątku do niedzieli.
„Bieszczady w Kronice Filmowej i dokumentach Władysława Ślesickiego”, ok 70 min.
MF.1047 – Reportaż z ziemi sanockiej 1938r. – 7:03min.
PKF 36b/62 temat: Pogotowie w Bieszczadach 1962r. – 1:05min.
PKF 23a/63 temat: Na trawkę w Bieszczady 1963r. – 00:56min.
PKF 2b/66 temat : Schronisko w Bieszczadach 1966r. – 01:29min.
PKF 7a/69 temat: Zima w Bieszczadach 1969r. – 01:35min.
PKF 9/86 temat : Drzewa, konie, Ludzie 1986r. – 01:23min.
PKF 33/88 temat: Połonin czar 1988r. – 01:29min.
„Energia” reż. Władysław Ślesicki, 1967r. – 17:00min.
„Spacer w Bieszczadach’’ reż. Władysław Ślesicki, 1958r. – 06:00min.
„Opowieść o drodze’’ reż. Władysław Ślesicki, 1958r. – 19:00min.
„Góra’’ reż. Władysław Ślesicki, 1964r. – 14:00mn.
Piękno krajobrazu, trudna historia, twardzi ludzie – to tematy, które interesowały mistrza polskiego dokumentu Władysława Ślesickiego, twórców Polskiej Kroniki Filmowej a wcześniej także przedwojennej Polskiej Agencji Telegraficznej. Ten zestaw to zaproszenie do poznania zapisanej na celuloidzie niezwykle ciekawej, choć pogmatwanej, historii Bieszczadów.
„Cisza I”, „Cisza II”, „Wybór”, reż. Maciej Puczyński i Andrzej Ripper, 3 min., 4 min., 15 min.
Przepiękne wizualnie filmowe impresje „Cisza” i ich kontynuacja w postaci dokumentalnej opowieści o kultowym w Bieszczadach „Prezesie”. Andrzej Krzeszewski nazywany jest bieszczadzkim zakapiorem, z całą pewnością to pionier zasiedlania tych ziem po wojnie, postać legendarna i nietuzinkowa, warto bliżej go poznać. Film „Wybór” został nagrodzony za zdjęcia przez Hollywood International Independent Documentary Awards 2015, a pokazywany był między innymi na Los Angeles Independent Film Festiwal Awards.
„Wędrowanie bez plecaka”, reż. Bogdan Miszczak i Jakub Kowalczyk, TV Obiektyw, 2018, 40 min.
Cykl telewizyjny promujący pogranicze polsko-słowackie poprzez wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, szczególnie w kontekście turysty pieszego. Zleceniodawcą serialu było Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, cykl był pokazywany także w TVP Rzeszów. My prezentujemy dwa odcinki: poświęcone uzdrowiskom oraz historii I i II wojny światowej na tym terenie.
„Świat według Łukasza”, reż. Piotr Socha, TVP Rzeszów 2017, 26 min.
To portret pasjonata dzikiej przyrody i pracownika Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukasza Łuczaja. W Rzepienniku koło Wojaszówki na 17 hektarach ten naukowiec stworzył dziki ogród z dziesiątkami roślin, ziół i grzybów. Łuczaj bada i dba o gatunki ginące oraz słabo znane, propaguje także ich wykorzystanie w kuchni. Po obejrzenie tego filmu innym okiem spojrzycie na rosnące dziko na łąkach rośliny!
„Wypasiony raj”, reż Rafał Gużkowski i Łukasz Grudysz, Karpacka Grupa Filmowa 2017, 35 min.
Portret i ballada o Zbigniewie Łagoszu, ostatnim pasterzu-samotniku w Beskidach. Bohater filmu mieszka w drewnianym domku, przypominającym przyczepę. Ma psa-pomocnika o imieniu Łemek, ból nogi od „łażenia po górach” oraz chroniczny kaszel od „cygarzysk” (czyli papierosów). Jego miejsce na świecie to Polany Surowiczne – miejsce ukryte wśród gór i drzew, gdzie łąki rodzą pożywienie dla bydła oraz dają przestrzeń dla koni.
„Jako w niebie, tak i w Komańczy”, reż. Maciej Wójcik, TV Obiektyw, 2017, 45 min.
Opowieść o internowaniu i pobycie w Komańczy kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia. Filmowcy skupili się nad pokazaniem okoliczności, w jakich powstawały słynne „Śluby Jasnogórskie”. W rolę kardynała wcielił się Marek Kalita, oprócz niego zagrali Aleksandra Popławska i Jerzy Trela, wszystkich aktorów było około 60-u, wśród nich także amatorzy: młodzież z Komańczy i proboszcz miejscowej parafii.
„Bracia. Ostatnia spowiedź”, reż. Victoria Trofimenko, Ukraina 2013, 120 min.
Ukraiński dramat psychologiczny, który rozgrywa się na huculskiej wsi. Odwiedzająca ją pisarka poznaje dwóch mieszkających obok siebie braci. Skłóceni ze sobą mężczyźni nie rozmawiają ze sobą od 40 lat i życzą sobie nawzajem śmierci. Spowiadają się kobiecie ze wspólnego życia i trudnych wzajemnych relacji. Film jest debiutem fabularnym Wiktorii Trofimenko, reżyserka sama napisała scenariusz, oparła go na powieści „Miód trzmieli” Szweda Torgny Lindgrena. Film wielokrotnie pokazywany na międzynarodowych festiwalach, otrzymał nagrodę między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.
„Wataha” sezon 2, odcinki 1,2, reż. Kasia Adamik i Jan P. Matuszyński, HBO, 2018, 115 min. Kontynuacja opowieści o życiu bieszczadzkich strażników granicznych i problemie nielegalnych emigrantów. Prokurator Iga Dobosz po czterech latach wraca na pogranicze, aby rozwikłać zagadkę makabrycznej zbrodni, jej sprawców szuka też ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości kapitan Wiktor Rebrow. Mroczna historia osadzona w przepięknym, choć surowym zimowym krajobrazie Karpat, zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Pierwszy sezon serialu HBO Wataha okazał się dużym sukcesem, a jego oglądalność w Polsce trzykrotnie przerosła kultową Grę o tron. Sezon drugi miał swoją premierę jednocześnie w 19 krajach.
„Wielkie zimno” reż. Gerard Pautonnieur, Belgia, Francja, Polska, 2017, 90 min.
Komediodramat, którego akcja wcale nie toczy się w Bieszczadach, ale wprawne oko dostrzeże bieszczadzkie krajobrazy z okolic Arłamowa, Jeziora Solińskiego czy Ustrzyk Górnych. Łatwo będzie można wypatrzyć także mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy licznie przy tej produkcji statystowali. Na ekranie zobaczymy historię dwóch przyjaciół, pracowników podupadającego zakładu pogrzebowego, przemieszczających się po bezkresnym zaśnieżonym lesie. W filmie występuje bardzo popularny we Francji i ceniony w Polsce aktor Jean Pierre Bacri.
CHWILA DLA DZIECKA „Między nami wampirami”, reż./ Richard Claus, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, 2017, 90 min.
Akcja tego filmu dzieje się w Karpatach rumuńskich, a konkretnie w Transylwanii. Trzynastoletni Tony jest na wycieczce z rodzicami, gdy poznaje Vigo, prawdziwego wampira z krwi i kości. Nowy przyjaciel naszego bohatera też ma 13 lat, uwielbia psikusy i … sok z buraczków.
WIECZÓR Z KLASYKĄ POLSKIEGO KINA: „Pan Wołodyjowski” reż. Jerzy Hoffman, Polska, 1969, 150 min.
Niezapomniana adaptacja ostatniej części Trylogii Henryka Sienkiewicza, przedstawiająca losy pułkownika Michała Wołodyjowskiego na tle burzliwej historii Polski drugiej połowy XVII wieku. Zrealizowana z rozmachem polska superprodukcja z plejadą wspaniałych gwiazd: Tadeuszem Łominickim, Magdaleną Zawadzką, Danielem Olbrychskim i Janem Nowickim. Zdjęcia do filmu ekipa Jerzego Hoffmana kręciła między innymi w Chmielu, Polanie i pod Lutowiskami. Obraz był wspaniale przyjęty przez widzów i do tej pory uznawany jest za jeden z najlepszych polskich filmów.
PROGRAM FESTIWALU
24 sierpnia 2018
17.00 pokazy filmów dokumentalnych:
Wagonik nr 1: „Bieszczady w Kronice Filmowej i dokumentach Władysława Ślesickiego”
Wagonik nr 2: „Wybór”, „Cisza I”, „Cisza II”, reż. Maciej Puczyński i Andrzej Ripper oraz „Wędrowanie bez plecaka”, reż. Bogdan Miszczak i Jakub Kowalczyk, TV Obiektyw, 2018
Wagonik nr 3: „Świat według Łukasza”, reż. Piotr Socha, TVP Rzeszów 2017 , „Wypasiony raj”, reż. Rafał Gużkowski i Łukasz Grudysz, Karpacka Grupa Filmowa 2017
18.30 kino plenerowe
spotkania z twórcami i bohaterami filmów: Victoria Trofimenko, Rafał Gużkowski, Maciej Puczyński, Andrzej Ripper i Ryszard Krzeszewski – Prezes
19.45 kino plenerowe:
„Jako w niebie, tak i w Komańczy”, reż. Maciej Wójcik, TV Obiektyw, 2017
20.30 kino plenerowe
„Bracia. Ostatnia spowiedź”, reż. Victoria Trofimenko, Ukraina 2013
25 sierpnia 2018 r.
13.30-15.00 przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną na trasie Majdan-Balnica-Majdan z udziałem gości specjalnych: Jarosław Boberek, Rafał Gużkowski, Bogdan Miszczak (kolejka.bieszczady.pl/kup-bilet)
13.30 pokazy filmów dokumentalnych:
Wagonik nr 1: „Bieszczady w Kronice Filmowej i dokumentach Władysława Ślesickiego”
Wagonik nr 2: „Wybór”, „Cisza I”, „Cisza II”, reż. Maciej Puczyński i Andrzej Ripper oraz „Wędrowanie bez plecaka”, reż. Bogdan Miszczak i Jakub Kowalczyk, TV Obiektyw, 2018
Wagonik nr 3: „Świat według Łukasza”, reż. Piotr Socha, TVP Rzeszów 2017 , „Wypasiony raj”, reż. Rafał Gużkowski i Łukasz Grudysz, Karpacka Grupa Filmowa 2017
15.30 pokazy filmów dokumentalnych:
Wagonik nr 1: „Bieszczady w Kronice Filmowej i dokumentach Władysława Ślesickiego”
Wagonik nr 2: Wagonik nr 2: „Wybór”, „Cisza I”, „Cisza II”, reż. Maciej Puczyński i Andrzej Ripper oraz „Wędrowanie bez plecaka”, reż. Bogdan Miszczak i Jakub Kowalczyk, TV Obiektyw, 2018
Wagonik nr 3: CHWILA DLA DZIECKA: „ Między nami wampirami”, reż. Richard Claus, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, 2017
17.00 pokazy filmów dokumentalnych:
Wagonik nr 1: „Bieszczady w Kronice Filmowej i dokumentach Władysława Ślesickiego”
Wagonik nr 2: „Wybór”, „Cisza I”, „Cisza II”, reż Maciej Puczyński i Andrzej Ripper oraz „Wędrowanie bez plecaka”, reż. Bogdan Miszczak i Jakub Kowalczyk, TV Obiektyw, 2018
Wagonik nr 3: „Świat według Łukasza”, reż. Piotr Socha, TVP Rzeszów 2017 , „Wypasiony raj”, reż. Rafał Gużkowski i Łukasz Grudysz, Karpacka Grupa Filmowa 2017
17.30 darmowy kurs Bieszczadzką Kolejką Leśną na trasie Cisna-Majdan
19.30 kino plenerowe – oficjalne otwarcie Festiwalu
19.45 kino plenerowe
Wataha sezon 2, odcinki 1,2, reż. Kasia Adamik i Jan P. Matuszyński, HBO, 2018 21.45 „Wielkie zimno” reż. Gerard Pautonnieur, Belgia, Francja, Polska, 2017
23.00 darmowy kurs Bieszczadzką Kolejką Leśną na trasie Majdan-Cisna
26 sierpnia 2018 r.
12.00 pokazy filmów dokumentalnych:
Wagonik nr 1: „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, reż. Maciej Wójcik, TV Obiektyw, 2017
Wagonik nr 2: „Wybór”, „Cisza I”, „Cisza II”, reż Maciej Puczyński i Andrzej Ripper oraz „Wędrowanie bez plecaka”, reż. Bogdan Miszczak i Jakub Kowalczyk, TV Obiektyw, 2018
Wagonik nr 3: „Świat według Łukasza”, reż. Piotr Socha, TVP Rzeszów 2017 , „Wypasiony raj”, reż. Rafał Gużkowski i Łukasz Grudysz, Karpacka Grupa Filmowa 2017
13.30 kino plenerowe
spotkanie z Aleksandrą Popławską – aktorką serialu „Wataha” oraz filmu „Jako w niebie tak i w Komańczy”
15.00 pokazy filmów dokumentalnych:
Wagonik nr 1: „Bieszczady w Kronice Filmowej i dokumentach Władysława Ślesickiego”
Wagonik nr 2: CHWILA DLA DZIECKA: „ Między nami wampirami”, reż. Richard Claus, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, 2017
Wagonik nr 3: „Świat według Łukasza”, reż. Piotr Socha, TVP Rzeszów 2017 „Wypasiony raj”, reż. Rafał Gużkowski i Łukasz Grudysz, Karpacka Grupa Filmowa 2017
16.30 pokazy filmów dokumentalnych:
Wagonik nr 1: „Bieszczady w Kronice Filmowej i dokumentach Władysława Ślesickiego”
Wagonik nr 2: „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, reż. Maciej Wójcik, TV Obiektyw, 2017
Wagonik nr 3: „Świat według Łukasza”, reż. Piotr Socha, TVP Rzeszów 2017 , „Wypasiony raj”, reż. Rafał Gużkowski i Łukasz Grudysz, Karpacka Grupa Filmowa 2017
18.30 kino plenerowe
spotkania z twórcami i bohaterami filmów: Piotr Socha, Bogdan Miszczak, Maciej Wójcik
19.45 kino plenerowe
Wieczór z klasyką polskiego kina: „Pan Wołodyjowski” reż. Jerzy Hoffman, Polska, 1969
WSTĘP WOLNY